dłonie woda

Dziennie zużywamy około 96 litrów wody, z czego jedynie 3% jest wykorzystywane do picia i gotowania. Pozostała ilość niemal natychmiast trafia do kanalizacji. Pomimo rosnących kosztów wody, często traktujemy ją lekkomyślnie. Nadszedł czas na zmiany! Wskazujemy, jak oszczędzać wodę, dbając o środowisko i budżet, bez trudności czy marnowania.

Czy oszczędzanie wody jest naprawdę potrzebne?

Mimo że woda pokrywa 71% powierzchni Ziemi, trzeba pamiętać, że główna część zasobów (prawie 97,5%) stanowi słone morze i oceaniczne wody nie nadające się do picia. Z pozostałych 2,5% słodkiej wody, duża ilość jest uwięziona w lodowcach i śniegach. Faktycznie, mamy dostęp tylko do około 1% dostępnej wody. I te rezerwy szybko się zmniejszają.

Wzrastająca populacja, malejące zasoby wody

W 1987 roku na globie mieszkało około 5 miliardów osób. Do 2021 roku liczba ta sięgnęła niemal 7,84 miliarda. Przepowiedziawszy, że do 2050 roku osiągnie aż 9,7 miliarda! Przyrost ludności postępuje błyskawicznie – prawie miliard w zaledwie 12 lat. Jest jasne, że w miarę narastania społeczności wzrasta zapotrzebowanie na wodę. Niestety, ilość wody drastycznie spada z roku na rok, wynikając z zanieczyszczeń środowiska i skrajnych zjawisk pogodowych.

Alarmujący trend jest długo zgłaszany przez naukowców. Ostrzegają, że jeśli nie zdołamy zatrzymać niepokojącego trendu, w 2050 roku zasoby słodkiej wody mogą się wyczerpać. Obecnie, ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braków wody. Chociaż niedobory przede wszystkim występują w Afryce i niektórych obszarach Azji, sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana także na naszym kontynencie. Europejska Agencja Środowiska (EEA) donosi, że już obecnie niemal 1/3 obszaru Unii Europejskiej jest narażona na okresowe lub stałe deficyty wody. W Polsce, jako obywatele UE, powinniśmy być szczególnie czujni – nasz kraj ma jedne z najmniejszych rezerw wodnych w całej unii.

Skup się na oszczędzaniu wody – zacznij od swojego codziennego otoczenia!

Według badań, każda osoba codziennie wykorzystuje około 96 litrów wody. Tylko niewielki procent z tej ilości trafia na picie i gotowanie – zaledwie 3%. Pozostała część rozkłada się na sprzątanie (6%), mycie naczyń (10%), pranie (15%), higienę osobistą (36%) oraz spłukiwanie toalety (aż 30%). Oczywiste jest, że marnujemy dużo wody. Jak to zmienić? Wystarczy zainstalować odpowiednie urządzenia i stopniowo zmienić swoje przyzwyczajenia.

Wyeliminuj straty wody 

Zacznijmy od podstaw – przejrzyj instalację wodną w domu. Awaryjne urządzenia sanitarno-hydrauliczne mogą powodować znaczne straty wody. Tylko z powodu jednego nieszczelnego kranu może wypłynąć niezauważalnie nawet 5000 litrów wody rocznie. A uszkodzona spłuczka toalety może spowodować nawet 200 litrów strat dziennie! Patrząc na te liczby, zapewne nie ma wątpliwości, że wymiana wadliwych uszczelek i naprawa przecieków wody to zadanie priorytetowe.

Zastosuj baterie wodoodporne w łazience i kuchni 

Oszczędzaj znacząco wodę, inwestując w inteligentne baterie kuchenne i łazienkowe, takie jak bateria bezdotykowa z detektorem podczerwieni. Urządzenie to uruchamia się tylko wtedy, gdy wykryje ruch (np. zbliżasz ręce lub naczynie do kranu). Automatyczne włączanie i wyłączanie strumienia wody pozwoli zaoszczędzić nawet o 50% wody w porównaniu z tradycyjnymi bateriami.

Wymiana baterii dwuuchwytowej na jednouchwytową także przyniesie znaczące oszczędności. Ten prosty krok pozwoli zaoszczędzić aż do 30% wody. Korzystając z jednego uchwytu zamiast dwóch, szybko dostosujesz temperaturę wody i zamykasz kran. Również zakup perlatora może się opłacić – to niewielkie (i niedrogie!) sitko, które umieszcza się na końcówce baterii. Perlator delikatnie napowietrza strumień wody, sprawiając wrażenie większej ilości. Dzięki niemu zużycie wody w kranie można zmniejszyć nawet o 60%.

Zainstaluj oszczędne spłuczki toaletowe 

Mając na uwadze, że większość wody trafia do kanalizacji, warto przemyśleć montaż ekonomicznych spłuczek w toalecie. Możesz wybrać spłuczkę z opcją „stop”, pozwalającą na zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie, lub tradycyjny model z dwoma poziomami spłukiwania – 3 lub 6 litrów wody. Unikaj też wrzucania do toalety zużytych chusteczek kosmetycznych, patyczków do uszu czy innych przedmiotów, które nie powinny być spłukiwane.

Zrezygnuj z ręcznego zmywania Ręczne zmywanie generuje dużą stratę wody. Wymywanie pełnego zlewu naczyń (tyle, ile pomieści standardowa zmywarka) wymaga około 80 litrów wody, podczas gdy zmywarka zużyje od 9 do 15 litrów. Wystarczy przerzucić się na zmywarkę, aby zaoszczędzić przynajmniej 65 litrów wody przy jednym myciu.

Inwestuj w sprzęt AGD oszczędzający wodę 

Zminimalizuj straty wody (i energii!) poprzez wybór zmywarki i pralki z trybem ekologicznym. Przy wymianie AGD, wybieraj modele o niskim zużyciu wody i wysokiej klasie energetycznej. Warto także uruchamiać sprzęty dopiero po ich pełnym zapełnieniu, aby ograniczyć liczbę cykli i zużycie wody.

Preferuj prysznic i ograniczaj przepływ 

Czy lubisz długie kąpiele w wannie? Każda taka kąpiel zużywa około 200 litrów wody. Wybierając prysznic, zużycie można ograniczyć nawet do 60 litrów. Dużo wody można zaoszczędzić również, zakręcając kran podczas mycia zębów. Niezakręcony kran oznacza stratę około 15 litrów czystej wody za każdym razem. Dla przykładu, w ciągu miesiąca może to wyjść na przynajmniej 900 litrów marnowanej wody.

Zgromadź deszczówkę 

Masz działkę, ogród lub większy balkon? Rozważ zamontowanie pojemników do zbierania wody deszczowej. Możesz wykorzystać zwykłe beczki lub zainstalować pojemniki z filtrami do oczyszczania wody z liści i zanieczyszczeń. Woda z deszczu będzie idealna do podlewania warzyw, kwiatów i ogrodu. Sprawdzi się także do mycia płytek, podłóg i samochodu. Korzystając z deszczówki, znacznie zredukujesz zapotrzebowanie na wodę z sieci, co miesięcznie może zaoszczędzić nawet 20 000 litrów wody.

Powtórnie wykorzystuj wodę 

Innym skutecznym sposobem na oszczędzanie wody jest jej ponowne wykorzystywanie. Jak działać zgodnie z zasadami zero waste? Przykłady są liczne. Woda, w której gotowane były jajka, może posłużyć jako nawóz dla roślin doniczkowych. Z wody po gotowaniu ziemniaków można skorzystać do czyszczenia czajnika lub srebra, a woda po ugotowanym makaronie jest doskonałą bazą do sosów. W przypadku miłośników kąpieli w wannie, zużyta woda może być wykorzystana do mycia podłóg lub spłukiwania toalety, ograniczając straty wody.

Pij wodę z kranu

Czas rozważyć paradoksy. Czy zdajesz sobie sprawę, że wytworzenie jednorazowej butelki plastikowej o pojemności 1,5 litra wymaga aż 3 litrów wody? To ogromne marnotrawstwo! Gdy sięgamy po wodę butelkowaną, nie zużywamy tylko jej zawartości, ale także wodę zużywaną w produkcji. Aby to zobrazować – zakupując paczkę wody mineralnej, wykorzystujemy tyle wody, ile przeciętnie wypijamy w ciągu miesiąca. To wszystko wiąże się z masowym tworzeniem odpadów. W Polsce rocznie ląduje na składowiskach około 110 tysięcy ton butelek PET, które – w zależności od użytego materiału – rozkładają się od 100 do nawet 1000 lat.

Jednak istnieje doskonała alternatywa – ekonomiczna, ekologiczna i niewygodna. Oczywiście, mowa o picu wody prosto z kranu. Warto ją wybrać, ponieważ jest bezpieczna, smaczna i często zdrowsza od butelkowanej. Zawiera mniej mikroplastiku i jest wolna od szkodliwych chemikaliów, które mogą się uwalniać do wody z podgrzanych butelek PET (nigdy nie mamy pewności, w jakich warunkach były przechowywane).

Uwielbiasz bąbelki? Odkryj saturator Spinel Soda do własnej wody gazowanej

Innowacyjny saturator Spinel Soda BubbleON prędko przekształci zwykłą wodę z kranu w gazowaną – bez szkody dla środowiska. Jeden nabój CO2 SodaStream lub Spinel Soda wystarcza na 60 litrów wody gazowanej, co jest tożsame z 40 butelkami 1,5-litrowymi. Wystarczy uzupełnić wykorzystany nabój, by cieszyć się świeżą wodą. To proste! Korzystając z saturatora Spinel Soda, samodzielnie regulujesz poziom bąbelków – od delikatnych po intensywne. Tworzenie własnych napojów to bułka z masłem – dodaj owoce, sok lub pyszne syropy o niskiej zawartości cukru, takie jak Lemoniada, Pepsi Max czy Mirinda.

Butelka dołączona do ekspresu jest lekka i wytrzymała, idealna na spacery i siłownię, bez tworzenia odpadów. Spinel Soda oznacza pożegnanie z kolejkami i ciężkimi paczkami butelkowanej wody, jednocześnie dbając o środowisko i ograniczając straty wody globalnie.