Spinel Soda

Czy nasza dieta ma wpływ na zmiany klimatyczne?

Spis treści:

rodzina przy obiedzie

W przeciągu ostatnich stu lat, globalna temperatura wzrosła o 0,8oC. Mimo pozornie niewielkiego wzrostu, ocieplenie klimatu ma widoczne skutki na naszej planecie. Ekstremalne ulewy i susze dotykają różne regiony naszej planety, często powodując olbrzymie pożary. Wraz z topnieniem lodowców, poziom wód w oceanach rośnie, co prowadzi do zalania nisko położonych terenów i przymusowej migracji milionów ludzi. Nawet w Polsce doświadczamy nieustannych gradobici, niszczących plony, oraz gwałtownych wiatrów, które łamią drzewa niczym zapałki.

Niemal głównym sprawcą zmian klimatu jesteśmy sami. Jednak to również od nas zależy, czy tempo wzrostu temperatury uda się trochę spowolnić. Warto zacząć od zmiany diety na bardziej przyjazną dla naszej planety. Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Czym jest ślad węglowy?

Powraca jak bumerang temat śladu węglowego. Nie sposób omawiać przyszłości naszej planety, nie biorąc pod uwagę tej kwestii. Czym on jednak dokładnie jest i jak możemy go zmniejszyć?

Ślad węglowy reprezentuje łączną emisję gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan i podtlenek azotu, wynikających z działań jednostki lub przedsiębiorstwa. Jest to również koszt, który nasza planeta ponosi podczas produkcji (włącznie z pozyskiwaniem surowców), transportu, składowania, użytkowania i recyklingu każdego wytworu. Nasza codzienna produkcja szkodliwych substancji jest w pełni zależna od stylu życia, podejmowanych decyzji zakupowych i preferowanego środka transportu.

Jaki wpływ na jedzenie ma ślad węglowy?

Każdy wytworzony przedmiot, w tym także to, co trafia na nasze talerze, zostawia za sobą ślad węglowy. Oszacowano, że sama produkcja żywności stanowi od 19% do 29% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty spożywcze mają równy wpływ na środowisko. Niektóre pozostawiają znacznie większy ślad węglowy niż inne.

Mięso przyczynia się do globalnego ocieplenia

Mięso, szczególnie wołowina i cielęcina (a także produkty mleczarskie, wieprzowina, drób i ryby), jest głównym źródłem „śladu węglowego” i ma znaczący wpływ na globalne ocieplenie. Produkcja mięsa generuje większe emisje gazów cieplarnianych niż przemysł naftowy i transport!

Emisje CO2 są związane z wylesianiem obszarów na rzecz pastwisk, degradacją gleb, energochłonną produkcją nawozów i paszy, nawadnianiem pól, ogrzewaniem pomieszczeń oraz przetwarzaniem, pakowaniem i dystrybucją produktów mięsnych (oraz mleczarskich).

Przemysłowa hodowla zwierząt odpowiada również za gigantyczną emisję metanu (89 milionów ton rocznie), wynikającą z fermentacji pokarmu w żołądkach zwierząt i rozkładu gnojowicy, oraz emisję tlenku azotu (związana z rozkładem nawozów sztucznych i gnojowicy).

Jak ograniczyć produkcję mięsa?

Aby znacząco zmniejszyć produkcję mięsa, możemy przestać go jeść lub ograniczyć jego ilość w diecie. Polacy spożywają znacznie więcej mięsa niż zalecana ilość. Jednak coraz więcej osób deklaruje gotowość rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz większej ilości warzyw. Na rynku dostępnych jest wiele smacznych zamienników, które nie tylko imitują tradycyjne pasztety, kiełbasy i jogurty, ale są również łatwo dostępne i przystępne cenowo. Warto więc zamienić mięsny kotlet na kotlet z grochu i tradycyjny jogurt mleczny na kokosowy. Taka zmiana na pewno przyczyni się do ochrony naszej planety i korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Czy żywność roślinna wpływa na klimat? 

Naturalnie, żywność pochodzenia roślinnego również ma wpływ na globalne ocieplenie, jednak zdecydowanie mniejszy niż żywność pochodzenia zwierzęcego. Kluczowym aspektem jest to, że uprawa roślin przynosi znacznie większe plony z jednego hektara pól niż hodowla zwierząt. Zaledwie niewielki procent paszy spożywanej przez bydło przekształca się w mięso, co sprawia, że wysiłek związany z wyprodukowaniem pożywienia dla zwierząt i jego przekształceniem w produkty mięsne, takie jak burger czy kotlet, jest nieproporcjonalny.

Aby wyprodukować kilogram wołowiny, potrzeba aż 25 kilogramów zboża i 15-20 tysięcy litrów wody (niektóre źródła podają nawet 50 tysięcy litrów). W porównaniu, do wytworzenia 60 kilogramów ziemniaków, 85 kilogramów pomidorów lub 120 kilogramów marchewki potrzeba zaledwie niecałe 15 tysięcy litrów wody. Dodatkowo, z jednego hektara ziemi można uzyskać około 18 tysięcy kilogramów ziemniaków, podczas gdy mięsa tylko 112 kilogramów. Różnice są ogromne.

Warto również zwrócić uwagę, że duża ilość zwierząt hodowlanych wymaga ciągłego stosowania nowych antybiotyków, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Śladowe ilości tych substancji często pojawiają się w produktach mięsnych na naszych talerzach. Przejście na dietę roślinną przyczynia się do ochrony środowiska i korzystnego wpływu na nasze zdrowie.

Powstrzymaj zmiany klimatu ograniczając plastik

Innym winowajcą globalnego ocieplenia, którego używamy codziennie, jest plastik. Jeśli nie dokonamy zmian w produkcji tego tworzywa, do 2050 roku przyczyni się on do rocznej emisji 2,8 mln gigaton CO2 i metanu, co jest równoważne z emisją 615 elektrowni węglowych. Do tego samego roku, tworzywa sztuczne wyemitują 56 gigaton gazów cieplarnianych!

Gazy cieplarniane są emitowane na każdym etapie życia plastiku: od pozyskiwania paliw kopalnych (które głównie go wytwarzają), przez produkcję i użytkowanie, aż po zarządzanie odpadami i ich wpływ na środowisko.

Dużym problemem ekologów jest produkcja jednorazowych opakowań plastikowych. To te produkty w największym stopniu szkodzą środowisku, tworząc ogromne ilości odpadów, które są trudne do zutylizowania i rozkładają się nawet przez setki lat.

Jako konsumenci możemy podjąć działania, podobnie jak w przypadku mięsa – najlepiej ograniczyć korzystanie z jednorazowego plastiku. Powinniśmy zrezygnować zwłaszcza z wody butelkowanej na rzecz wody z kranu. Jeśli brakuje nam gazowanej wersji, doskonałym rozwiązaniem jest saturator Spinel Soda.

Spinel Soda BubbleON to praktyczny saturator, który szybko nasyci zwykłą kranówkę dwutlenkiem węgla, dodając orzeźwiające bąbelki. Dzięki dołączonej wielorazowej butelce, w ciągu czterech lat możemy uniknąć nawet 1769 jednorazowych opakowań!

Jeden cylinder Spinel Soda pozwala stworzyć nawet 60 litrów wody gazowanej. Zużyte cylindry są łatwe do wymiany. Oddając stary i odbierając nowy, płacimy jedynie za zawartość, co sprawia, że jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.

Posiadając Spinel Soda znacząco ograniczasz zużycie jednorazowego plastiku i dąży do minimalizacji swojego własnego śladu węglowego.