Kobieta z zakupami w kuchni

Dlaczego warto przyjąć ekologiczny tryb życia? To pytanie nurtuje coraz większą liczbę osób, jednak wciąż pozostają one w mniejszości. Każdy z nas powinien dokładnie przeanalizować swoje nawyki i podejmować działania zgodne z zasadami ekologii. Według statystyk GUS, jedynie trzecia część Polaków podejmuje jakiekolwiek inicjatywy mające na celu ochronę planety. Te osoby rezygnują z samochodów na rzecz komunikacji publicznej lub jazdy rowerem. Modyfikują system ogrzewania domu na bardziej przyjazny środowisku. Wybierają produkty bez opakowań plastikowych. Czy również pragniesz dołączyć do tego godnego grona, z myślą o dobru naszej wspólnej przyszłości?

Ekośrodki czystości w domu – domowe przepisy 

Gotowe środki do sprzątania dostępne w sklepach nie zawsze mają przyjazny dla środowiska skład. Chociaż na rynku pojawia się coraz więcej naturalnych marek, to najlepszym, najbardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest tworzenie własnych środków czystości. Może ci się wydawać, że to zadanie dla pasjonatów chemicznych eksperymentów, lecz to nieprawda. Przygotowanie domowych środków do sprzątania jest niezwykle proste.

DIY płyn do sprzątania w domu

Ten preparat do sprzątania można zastosować na niemal każdej powierzchni, z wyjątkiem drewna i naturalnego kamienia. Możesz go użyć do mycia toalety, okien i luster, usuwania kamienia z prysznica oraz mycia podłogi.

Składniki:

 • 1 szklanka wody
 • pół szklanki octu
 • 10 kropli wybranego olejku eterycznego
 • butelka ze spryskiwaczem

Wlej wszystkie składniki do butelki i gotowe!

Ekologiczny proszek piorący

Naturalny proszek do prania – idealny dla skóry wrażliwej i podatnej na podrażnienia. Bez syntetycznych rozjaśniaczy i innych potencjalnie drażniących składników. Przyjazny dla portfela i dla środowiska. Same korzyści!

Składniki:

 • 4 łyżki szarego mydła
 • pół szklanki sody kalcynowanej
 • pół szklanki boraksu
 • mały słoik

Wymieszaj składniki i przełóż je do słoika. Używaj do prania 1-2 łyżki w zależności od ilości zabrudzeń.

Domowej roboty tabletki do zmywarki

Środki do sprzątania, które są używane do czyszczenia naczyń w kuchni, powinny być nie tylko efektywne, ale przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. Nikt nie chciałby raczej spożywać śniadania w towarzystwie formaldehydu czy chloru.

Składniki:

 • 1 szklanka boraksu
 • pół szklanki soli kuchennej
 • 1 szklanka sody kalcynowanej
 • pół szklanki soku z cytryny
 • 25 kropli wybranego olejku eterycznego
 • forma na kostki lodu lub foremka z czekoladek

Połącz suche składniki, dodaj olejek eteryczny i spraw by masa nie miała grudek. Dodaj sok z cytryny. W trakcie masa zacznie musować, jest to normalne. Przełóż ją do formy i odstaw na dzień. Przechowuj w ciemnym i suchym miejscu.

Ekologiczne rozwiązania – praktyczne akcesoria 

Dla zachowania zdrowia, konieczne jest dostarczanie odpowiedniego paliwa dla ciała. Istotnym elementem ekologicznego stylu życia jest wybór wartościowego i etycznego jedzenia. Produkty od zaufanych rolników możesz nabywać osobiście lub poprzez kooperatywy. Warzywa i owoce pełne witamin, pełnoziarniste produkty oraz jakościowe mięso (w umiarkowanych ilościach) wykorzystuj z rozwagą, nie pozostawiając marności.

Pewnie zastanawiasz się, jak utrzymać ducha ekologii podczas czasu spędzanego poza domem lub podczas rowerowych wypraw. Szybkie przekąski z przydrożnego baru lub gotowe dania w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy wybór. Dlatego warto zawsze przygotować zdrowe i zrównoważone posiłki w wielorazowych pojemnikach lub opakowaniach.

Które opakowania na smakołyki są godne uwagi?

 • Zrobione z biodegradowalnych surowców, takie jak bambusowe pudełka lunchbox i płócienne owijki pokryte pszczelim woskiem;
 • Trwałe, aby uniknąć częstych wymian;
 • Wyposażone w wielorazowe sztućce.
 

Przygotowywanie osobistych posiłków na wynos powinno iść w parze z unikaniem wody w plastikowych butelkach jednorazowego użytku. Co roku, aż 12 milionów ton plastiku trafia do oceanów, równowartość miliona ogromnych choinek, takich jak te na nowojorskim Rockefeller Center w okresie Bożego Narodzenia.

Najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie z wody z kranu wlewanej do wielokrotnego użycia bidonu. Jednak, jeśli preferujesz napoje gazowane, dobrym wyborem jest Spinel Soda, urządzenie umożliwiające cieszenie się gazowaną wodą (i nie tylko) w zgodzie z ekologią. Wielorazowe butelki przyczyniają się do ograniczenia ilości jednorazowego plastiku, który szkodzi naszej planecie. Jedna butelka wielorazowa Spinel Soda jest w stanie służyć na długo, co pozwala oszczędzić naszemu środowisku tysiące plastikowych butelek! Dodatkowo, korzystając z urządzenia do gazowania wody, nie musimy się męczyć z ciężkimi opakowaniami napojów ze sklepu.

Jak to działa? Wystarczy nalać chłodnej wody do dedykowanej butelki Spinel Soda, pochodzącej zarówno z kranu, jak i z dzbanka z filtrem. Następnie umieścić butelkę w urządzeniu i nacisnąć przycisk odpowiednią ilość razy (np. 1-3 razy dla delikatnych bąbelków lub 5-7 razy dla intensywnych). Smak gazowanej wody można wzbogacić smakowymi syropami lub kawałkami owoców.

Zrównoważone podejście – ogrzewanie i prąd

Niezależnie czy to z sentymentu za gorączkowym wakacjami, czy zwykłej wygody, często ustawiamy zbyt wysoką temperaturę w swoich mieszkaniach. Badanie przeprowadzone dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wykazało, że przeważnie odczuwamy temperaturę o przynajmniej 1-2 stopnie wyższą niż potrzebujemy. Stała temperatura oscylująca w okolicach 22 stopni, nie jest korzystna ani dla naszego zdrowia, ani dla portfela, ani dla środowiska.

Zamiast stale podkręcać moc grzejników, warto założyć ciepły sweter z naturalnych materiałów, najlepiej z wełny. Jakie korzyści płyną z takiego postępowania?

Mniejsze ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i stanów zapalnych. Nadmierna ciepłota powietrza wpływa negatywnie na poziom wilgotności, co prowadzi do problemów zdrowotnych. 

 • Lepszy sen. W sypialni temperatura nie powinna przekraczać 19oC. Dzięki temu odpoczniesz lepiej. 
 • Obniżone rachunki. Skorzystaj na obniżeniu temperatury o zaledwie 1oC i oszczędzisz od 5 do 8% wydatków na ogrzewanie w skali roku. 
 • Redukcja emisji CO2. Gdyby każde gospodarstwo domowe i biuro w Polsce (ogrzewane centralnym ogrzewaniem) obniżyło temperaturę o 1oC, emisja CO2 zmniejszyłaby się o aż 1 mln ton!

 

Sprzęty codziennego użytku, takie jak lodówki, smartfony, laptopy, telewizory, konsole, wielopunktowe oświetlenie, miksery, piekarniki i płyty indukcyjne, mają jedną wspólną cechę – potrzebują energii elektrycznej do działania. Według statystyk GUS, w 2003 roku przeciętny obywatel naszego kraju zużywał rocznie około 577 kWh energii. W 2015 roku ta liczba wzrosła już o 27%. Chociaż te elektryczne udogodnienia ułatwiają nasze życie codzienne, nadmierne ich użytkowanie jest niekorzystne dla naszej planety.

Jakie ekologiczne kroki warto podjąć?

 • Preferuj sprzęty o niskim zużyciu energii. 
 • Wyłączaj nieużywane urządzenia z gniazdka, na przykład ładowarki. 
 • Uruchamiaj zmywarkę i pralkę tylko przy pełnym obłożeniu. 
 • Korzystaj z trybu oszczędnego w urządzeniach. 
 • W piekarniku jednocześnie przygotowuj kilka dań. 
 • Jeśli używasz kuchenki indukcyjnej lub elektrycznej, zawsze zakrywaj garnki pokrywkami. 
 • Zastąp tradycyjne żarówki energooszczędnymi. 
 • Nie używaj światła w całym domu jednocześnie.