torba na zakupy warzywa sklep spożywczy
Jeden z nurtów, który stoi w opozycji do konsumpcjonizmu, to minimalizm, który namawia do bardziej świadomego podejścia do życia i skupienia na tym, co naprawdę istotne. Minimalizm zachęca do pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów i ograniczenia kupowania nowych, co przynosi korzyści zarówno dla nas, jak i dla planety. Uwalniając się od presji konsumpcjonizmu, zyskujemy wolność i skupiamy się na tym, co naprawdę sprawia nam radość i szczęście. Jak zacząć praktykować minimalizm w zakupach? Kluczowe znaczenie ma ograniczenie nieprzemyślanych zakupów i świadome robienie zakupów. Poniżej przedstawiamy sposoby, jak zaplanować zakupy oraz co i jak kupować, aby zaoszczędzić czas i pieniądze, zyskać więcej przestrzeni i pomóc naszej zmęczonej planecie.

Stwórz listę zakupów, gdy uzupełniasz lodówkę

Rozpoczęcie minimalizmu w zakupach warto zacząć od jedzenia. To właśnie tutaj często tracimy najwięcej pieniędzy, kupując więcej niż jesteśmy w stanie zjeść. Jak uniknąć takiej sytuacji? Zanim wybierzesz się do sklepu po produkty spożywcze, przygotuj listę rzeczy, które zamierzasz kupić. Dzięki temu będziesz mniej podatny na marketingowe triki stosowane przez sklepy i unikniesz kupowania nadmiarowych rzeczy tylko dlatego, że są na promocji lub mają atrakcyjny wygląd i zapach. Możesz przygotować listę tuż przed wyjściem do sklepu, ale lepszym rozwiązaniem jest tworzenie jej na bieżąco, na przykład gdy zauważysz, że któryś produkt się kończy. Możesz napisać ją na kartce i umieścić w widocznym miejscu, na przykład na lodówce, lub skorzystać z intuicyjnych aplikacji na telefonie. Aplikacje mają dodatkową zaletę grupowania produktów według kategorii, co ułatwia robienie zakupów.

Planuj posiłki i kupuj tylko to, co potrzebujesz

Ciekawym sposobem na planowanie zakupów i ograniczenie marnowania żywności jest sporządzenie tygodniowego lub kilkudniowego jadłospisu. Kupuj tylko te produkty, które są potrzebne do przygotowania konkretnych posiłków, bez nadmiaru. Warto również planować menu w oparciu o sezonowe produkty, które są zdrowsze, smaczniejsze i z reguły tańsze niż importowane produkty spożywcze. Podczas zakupów zwracaj uwagę na daty ważności produktów. Jeśli planujesz spożyć dany artykuł w najbliższym czasie, śmiało sięgnij po ten o bliskiej dacie ważności, aby uniknąć jego marnowania, jeśli nikt go nie kupi. Jednak jeśli zamierzasz go przechować na później, upewnij się, że będzie nadal nadawał się do spożycia. Jeśli przekroczysz termin ważności, będziesz zmuszony go wyrzucić, co nie tylko będzie stratą pieniędzy, ale również przyczyni się do marnowania żywności. Warto wiedzieć, że Polacy rocznie marnują około 5 milionów ton jedzenia, a najczęstszymi przyczynami są zepsucie produktu i przekroczenie daty ważności.

Kupuj odpowiedzialnie – mniej, ale wyższa jakość

Elektronika, sprzęty domowe, odzież, obuwie, akcesoria – to wszystko jest nam potrzebne w codziennym życiu i nie ma sensu z nich rezygnować. Jednak zamiast kupować wiele produktów niskiej jakości, które będą wymagały częstej wymiany, lepiej zainwestować w jeden trwały i wartościowy przedmiot, który posłuży nam przez wiele lat. Jak rozpoznać produkt wysokiej jakości? Często cena jest jednym z wyznaczników (choć nie zawsze). Produkty o dobrej jakości, wykonane z wysokiej jakości materiałów i przy poszanowaniu środowiska naturalnego, zazwyczaj są droższe niż te wykonane z tandetnych materiałów. Jednak oprócz ceny, warto zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak:
  • Materiał
  • Skład (szczególnie dotyczy to odzieży) – czasami drogie produkty z poliestru nie są dobrej jakości, nie przepuszczają powietrza i są szkodliwe dla środowiska (płacimy wtedy za markę, a nie za jakość)
  • Parametry techniczne (w przypadku elektroniki i sprzętu)
  • Wykonanie
  • Gwarancję
  • Opinie w internecie

Twórz bazę ulubionych produktów i nie rezygnuj z nich

Minimalizm w zakupach wymaga samowiedzy i zrozumienia własnych potrzeb. Znając swoje preferencje i mając swoje ulubione produkty (kosmetyki, odzież, marki), nie będziesz podatny na wpływ marketingowych trików i reklam. Tworzenie bazy ulubionych artykułów to proces, który wymaga czasu i eksperymentów, ale jest to wartościowe działanie zarówno dla nas samych, jak i dla środowiska (unikamy marnowania nieodpowiednich produktów) oraz dla naszego portfela.

Nie kompromisuj podczas zakupów. Jeśli nie ma dostępnego twojego ulubionego kroju bluzki, nie kupuj gorszej jakości i gorzej dopasowanej alternatywy tylko po to, żeby wyjść ze sklepu z czymś. W końcu nie będziesz z tego zadowolony, stracisz pieniądze i zapełnisz swoją szafę niepotrzebnymi przedmiotami. Czekaj, aż ulubiona opcja będzie dostępna w asortymencie, a jeśli jest to pilne, poszukaj w innym sklepie.

Monitoruj wydatki i płać gotówką częściej

Jeśli cierpisz na kompulsywne zakupy lub często zastanawiasz się, gdzie podziewają się twoje pieniądze (szczególnie pod koniec miesiąca), warto zacząć rejestrować wszystkie wydatki. To pierwszy krok w ograniczeniu niepotrzebnych zakupów i oszczędzaniu. Dokładna ewidencja wydatków pozwoli ci zobaczyć, na co tak naprawdę wydajesz pieniądze i pomoże zmienić złe nawyki na bardziej świadome. Ustalanie limitu wydatków (dziennych lub tygodniowych) i planowanie zakupów w taki sposób, aby nie przekroczyć określonej kwoty, również jest dobrym narzędziem do opanowania kompulsywnych zakupów.

Warto również zauważyć, że sposób płatności ma wpływ na ilość zakupów. Okazuje się, że płacenie kartą debetową lub kredytową zazwyczaj prowadzi do większych wydatków niż płatność gotówką. Dzieje się tak, ponieważ szybko zapominamy, ile już wydaliśmy, gdy nie widzimy bezpośredniego ubytku gotówki w portfelu. Jeśli chcesz ograniczyć zakupy, śledź uważnie wyciągi z konta lub zdecyduj się na płatności gotówkowe. W ten sposób będziesz od razu wiedzieć, ile pieniędzy zostało już wydanych.

Zaopatrz się w przedmioty, które pomogą ci obniżyć codzienne wydatki

Zakupowe minimalizowanie wydatków i tworzenie większej przestrzeni w domu może być wspomagane poprzez zakup przedmiotów, które promują minimalizm, są ekologiczne i przyczyniają się do redukcji zanieczyszczenia środowiska. Doskonałym przykładem takiego przedmiotu jest ekspres do gazowania wody Spinel Soda.

Dzięki temu urządzeniu możesz całkowicie zrezygnować z kupowania butelkowanej wody gazowanej i kolorowych napojów w jednorazowych plastikowych butelkach. Możesz samodzielnie przygotowywać swoje napoje w domu, korzystając z zwykłej wody kranowej i ewentualnie syropów smakowych. Jeden cylinder CO2 pozwoli ci na wyprodukowanie nawet 60 litrów ulubionych napojów gazowanych. Przeliczając to, koszt litra wody gazowanej wyniesie zaledwie 0,83 zł (średnio o 60 gr mniej niż koszt butelkowanej wody!). A gdy skończy się gaz, bez problemu możesz wymienić cylinder na nowy. Możesz to zrobić w jednym ze sklepów partnerskich marki Spinel Soda lub skorzystać z wygodnej wymiany online, gdzie kurier dostarczy ci nowy cylinder pod same drzwi.

W zestawie z ekspresem znajduje się również wielokrotnego użytku butelka (wykonana ze szkła lub bezpiecznego dla zdrowia Tritanu), dzięki której unikniesz zużycia nawet 1769 jednorazowych butelek przez okres 4 lat (a jeśli wybierzesz butelkę szklaną, oszczędności będą jeszcze większe).

Unikaj wizyt w centrum handlowym

Centra handlowe, pełne kolorowych reklam, atrakcyjnych wystaw i przyjemnych zapachów, nie sprzyjają minimalizacji konsumpcji. Jeśli łatwo ulegasz pokusom, ogranicz swoje wizyty w galeriach handlowych i udaj się tam tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Gdy zakupowy minimalizm stanie się dla ciebie naturalnym podejściem, wówczas możesz wrócić do częstszych wizyt, ale prawdopodobnie już nie będziesz odczuwać takiej potrzeby.