woda reklamówka plastik ocean niebieskie zanieczyszczenie ekologia

W Polsce rocznie zużywa się aż 3,5 miliona ton plastiku, z czego 1/3 to opakowania, głównie związane z produktami spożywczymi. Najwięcej plastiku zużywa się do toreb, folii i tacek do przechowywania żywności, a następnie do butelek PET. Niestety, recykling tych opakowań odbywa się tylko w około 40% przypadków. Jak więc zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska? Najprostszym sposobem jest po prostu ograniczenie zakupów żywności w plastikowych opakowaniach. To o wiele łatwiejsze niż się wydaje! Wystarczy przyjąć odpowiednie nawyki i wiedzieć, gdzie dokonywać zakupów.

Jak więc zrobić zakupy spożywcze bez użycia plastiku?

Mimo że sklepy są zalewane jednorazowym plastikiem, rośnie również trend zero waste, który ma na celu ograniczenie stosowania tego materiału w codziennym życiu. Jak więc ograniczyć użycie plastiku podczas zakupów spożywczych?

Wybieraj produkty na wagę, sprzedawane luzem

Wybieraj produkty na wagę, które są sprzedawane bez opakowań, niezależnie od tego, czy robisz zakupy w sklepie osiedlowym, markecie czy na bazarku. Przygotuj mniejsze wielokrotnego użytku torebki, aby pakować popularne produkty, takie jak pieczywo, warzywa, owoce i słodycze, zamiast używać foliowych torebek.
Najlepiej korzystaj z torebek i siateczek wykonanych z naturalnych włókien, które nie uwalniają cząsteczek mikroplastiku podczas prania. Jeśli interesuje cię idea zero waste i nie lubisz marnowania, możesz samodzielnie zrobić torby na żywność z starych firan lub koszulek, których już nie nosisz. Jeśli zapomnisz zabrać swoją własną ekologiczną siatkę do sklepu, poszukaj ich przy stoisku z warzywami – większość supermarketów oferuje już siatki wielokrotnego użytku, w tym te wykonane z biodegradowalnych materiałów, takich jak skrobia, celuloza i oleje roślinne.Woreczki na żywność przydadzą się również do zakupu innych produktów sprzedawanych luzem, takich jak orzechy, strączki, suszone owoce i nasiona. Niektóre sklepy oferują również możliwość zakupu sypkich artykułów spożywczych, takich jak kasze, ryż, makaron i przyprawy.
Jeśli planujisz zakup sera, wędliny lub innych produktów garmażeryjnych, weź ze sobą własny pojemnik (metalowy, szklany lub wykonany z bezpiecznego, wielokrotnego plastiku) i kupuj produkty bez opakowania, prosto z lad. Możesz użyć pojemników przed zakupem konkretnych produktów, płacąc tylko za to, co włożysz do środka.

Wybieraj artykuły, które są opakowane w papier

Wybieraj produkty zapakowane w papier, jeśli nie wszystkie sklepy umożliwiają zakup produktów spożywczych na wagę. Nawet w dużych marketach z dobrze zaopatrzonym działem eko, niektóre produkty mogą być niedostępne bez opakowania. W takim przypadku alternatywą dla jednorazowego plastiku może być papier. Jeśli masz do wyboru płatki śniadaniowe zapakowane w plastikowym opakowaniu lub w papierowej torebce, lepiej wybierz te drugie.


Oczywiście, produkcja papieru nie jest najbardziej ekonomiczna. Wymaga wycinania drzew w dużej skali, dużego zużycia wody i energii, generuje odpady poprodukcyjne, a także powoduje znaczną emisję gazów cieplarnych (według niektórych źródeł nawet o 70-80% większą niż przy produkcji plastiku) oraz transport. Wszystko to sprawia, że koszty produkcji papieru są znaczne. Jednak jeśli potraktujemy opakowanie papierowe jako produkt wielokrotnego użytku, zakup takich produktów będzie bardziej sensowny niż kupowanie żywności w jednorazowych foliach i torebkach, które od razu wyrzucamy do kosza.
W papierowej torebce po płatkach śniadaniowych, cukrze czy mące możesz również przechowywać suche produkty, takie jak orzechy, strączki, kasze czy suszone zioła. Wykorzystywane w ten sposób mogą służyć przez długi czas. Ważne jest tylko, aby chronić je przed wilgocią. Co jeszcze przemawia na korzyść papieru? Możemy go poddać recyklingowi, a rozkłada się on o wiele szybciej niż plastik.

Dbanie o środowisko i redukcja plastiku w naszym codziennym życiu to istotne działania, które każdy z nas może podjąć. Wybierając zakupy bez plastiku i korzystając z ekologicznych alternatyw, możemy przyczynić się do ochrony naszej planety.

Wybierz szkło zamiast plastiku

Alternatywą dla jednorazowego plastiku jest również szkło, które jest niezwykle trwałe i nadaje się do wielokrotnego użytku. Wystarczy dokładnie wyczyścić opakowanie, a nie będzie ono absorbować zapachów ani substancji z przechowywanej w nim żywności. Szkło można przetwarzać w nieskończoność bez utraty swoich właściwości, co odróżnia je od plastiku i papieru, które można recyklingować tylko ograniczoną liczbę razy.

Wybierając szkło, dbasz także o swoje zdrowie. W przeciwieństwie do jednorazowego plastiku, szkło jest wolne od wielu potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych, takich jak bisfenol A, ftalany i aldehyd octowy, które mogą zakłócić układ hormonalny. Jest również całkowicie neutralne dla żywności, nawet w przypadku podgrzewania w mikrofalówce lub pasteryzacji. Dlatego Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznała szkło za powszechnie uznawane jako bezpieczne (GRAS).

W szkle można kupić wiele różnych produktów, takich jak mleko, jogurty, kefiry, olej, oliwę z oliwek, pasty warzywne, śledzie, sosy do kasz i makaronów, keczup, musztardę, przeciery pomidorowe, pesto, warzywa konserwowe, kiszonki oraz gotowe dania.

Zamień jednorazowe butelki na saturator Spinel Soda i gazuj wodę w domu

Jeśli pijesz wodę i napoje gazowane, które często są sprzedawane w jednorazowych plastikowych butelkach, istnieje ekologiczna alternatywa. Możesz zaopatrzyć się w ekspres Spinel Soda i samodzielnie tworzyć ulubione napoje gazowane w domu. Wystarczy użyć zwykłej wody z kranu i dodać ulubione dodatki, takie jak soczyste owoce lub warzywa (idealne na upały!), świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy lub jabłek, wodę kokosową lub sok brzozowy, aby stworzyć naturalne izotoniki, lub kroplę syropu smakowego, jeśli masz ochotę na napoje takie jak Pepsi, Mirinda czy 7Up.

Spinel Soda jest wyposażona w wymienny cylinder z dwutlenkiem węgla, który pozwala na stworzenie nawet 60 litrów wody gazowanej (to równowartość 240 butelek o pojemności 250 ml). Gdy cylinder się opróżni, możesz go wymienić na nowy w jednym z wielu punktów wymiany. Dzięki wielorazowej butelce dołączonej do ekspresu, w ciągu 4 lat możesz wyeliminować aż 1769 jednorazowych butelek PET. To naprawdę dużo, prawda? Butelka Spinel Soda może być wykonana z szkła lub Tritanu – bezpiecznego dla zdrowia plastiku. Nie zawiera BPA, nie wydziela szkodliwych substancji i jest odporna na uszkodzenia oraz działanie wysokich temperatur.

Gdzie można robić codzienne zakupy spożywcze bez plastiku?

Jeszcze niedawno dokonywanie zakupów spożywczych bez plastikowych opakowań mogło być wyzwaniem. Jednak teraz jest to możliwe bez większego wysiłku. W wielu miastach działa wiele sklepów zero waste, które oferują produkty na wagę – od lokalnych warzyw i owoców po ekologiczną kawę, słodycze i przyprawy. Ponadto, część produktów można również zakupić online.

Jeśli nie masz takiego sklepu w najbliższej okolicy, warto zajrzeć do dużych marketów. Coraz więcej popularnych sieciowych marketów rozszerza swoją ofertę o produkty bez plastiku, dzięki czemu możesz znaleźć wiele różnych artykułów. Polecamy także zakupy regionalne na lokalnych targach i stoiskach, gdzie możesz nabyć żywność bezpośrednio od rolników, bez plastikowych opakowań.

Jeśli lubisz mleko, sprawdź, czy w twojej miejscowości działają mlekomaty oferujące świeże, nieprzetworzone mleko prosto od producenta. Możesz napełnić je swoją własną butelką lub przynieść jedną z domu.