drink z mięta i ogórkiem

Gdy jesteś w restauracji lub przechadzasz się po sklepowej alejce, najprawdopodobniej znajdziesz różne rodzaje napojów gazowanych, w tym:

  • Woda gazowana
  • Woda sodowa
  • Seltzer
  • Tonik

 

Wielu ludzi uważa, że te produkty są takie same, jednak tak nie jest. Są one dość różne od siebie. Poniżej przedstawiamy przegląd różnych napojów gazowanych, abyś wiedział, który wybrać, gdy chcesz ugasić pragnienie.

Woda gazowana

Woda gazowana, często sprzedawana jako woda mineralna gazowana, jest produktem, który naturalnie zawiera dwutlenek węgla. Gazowanie pochodzi z naturalnego źródła lub studni. Woda gazowana zawiera także wapń, sód i magnez. Te minerały mogą być doskonałym uzupełnieniem Twojego planu dietetycznego.

Kiedy kupujesz wodę mineralną gazowaną, musisz zwrócić szczególną uwagę na etykietę. Producenci czerpią wodę z różnych miejsc, dlatego ilość minerałów w każdej z nich może być różna. Na przykład jeden producent może oferować wodę z większą ilością wapnia, podczas gdy inny oferuje większą ilość sodu.

Ze względu na różne minerały, smak wody gazowanej również może się różnić. Być może będziesz musiał spróbować różnych marek, aby znaleźć tę, która Ci najbardziej odpowiada. Prawdopodobnie także szybko zauważysz, że tego rodzaju woda gazowana jest droższa od innych smacznych odmian, o których mówimy.

Woda sodowa

Innym produktem, który znajdziesz, jest woda sodowa. Woda sodowa jest podobna do wody gazowanej, ponieważ również zawiera pewne minerały. Jednak największa różnica między nimi polega na tym, że producenci dodają gazowanie i minerały po fakcie. Nie występują one naturalnie w wodzie sodowej, tak jak w wodzie gazowanej.

Każdy producent dodaje wybrane minerały, dlatego smak i profil odżywczy wody sodowej mogą się różnić w zależności od marki, tak samo jak w przypadku wody gazowanej. Wielu ludzi uważa, że woda sodowa ma lekko słony smak.

 

Seltzer

 

Innym rodzajem wody gazowanej, którą znajdziesz, jest seltzer. Seltzer, podobnie jak woda gazowana, uzyskuje swoje gazowanie później. Jednak w odróżnieniu od wody sodowej, seltzer nie zawiera żadnych minerałów. Wielu ludzi uważa, że seltzer smakuje bardziej jak „naturalna woda źródlana” niż woda mineralna gazowana czy woda sodowa.

Możesz również zauważyć, że seltzery często mają naturalne aromaty. Nie jest to możliwe w przypadku wody mineralnej gazowanej i wody sodowej, ponieważ minerały dominują w smaku tych wód. W przypadku seltzera, ponieważ nie ma naturalnego smaku, producenci mogą dodać aromaty. Lubić cytrusy? Mogą dodać aromat cytrusowy, aby dodać smaku i ekscytacji.

Tonik

Tonik prawdopodobnie ma najbardziej interesujący smak spośród czterech różnych rodzajów wody gazowanej znajdujących się na naszej liście. Jednak jest także najmniej zdrowa. Dzieje się tak dlatego, że wielu producentów często dodaje do napoju syrop kukurydziany wysokofruktozowy lub naturalny cukier w celu poprawy smaku. Ze względu na dodane substancje słodzące, różnica między wodą tonikową a napojem gazowanym nie jest duża.

Tonik zawiera substancję zwana chininą. Ta związek nadaje wodzie gorzki smak. Ponieważ smak jest dość gorzki, wielu producentów nie dodaje do wody większej ilości chininy niż śladowe ilości. Dobra wiadomość jest taka, że gorzki smak wody tonikowej dobrze komponuje się z limonką i dżinem, dlatego jest popularnym napojem w barach.

Spośród czterech różnych rodzajów wody gazowanej na naszej liście, woda tonikowa jest najmniej prawdopodobna do picia samodzielnie. Wielu ludzi pije seltzer na surowo. A jeśli znajdziesz taki, który Ci odpowiada, możesz pić wodę mineralną gazowaną i wodę sodową prosto z butelki. Jednak z wodą tonikową najprawdopodobniej tak nie zrobisz. Zamiast tego będziesz używać wody tonikowej jako składnika koktajli.

Która jest najlepsza?

Jeśli próbujesz dowiedzieć się, którą z czterech wód gazowanych powinieneś pić, musisz określić swoje powody, dla których chcesz je pić w pierwszej kolejności. Jeśli masz trudności z wypijaniem wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, najprawdopodobniej będziesz chciał pić seltzer. Seltzer występuje w wielu naturalnych aromatach, co ułatwia jego spożycie w porównaniu do wody z kranu czy źródlanej.

Woda gazowana nawadnia tak samo dobrze jak zwykła woda. Jeśli masz trudności z piciem zalecanych ok. 2 litrów wody dziennie, warto spróbować wody seltzer.

Jeśli uważasz, że Twoja dieta jest uboga w minerały, warto spróbować wody gazowanej lub wody sodowej. Będziesz musiał wypróbować różne produkty, aby znaleźć ten, który Ci odpowiada.

Wszystkie te gazowane napoje są bezkaloryczne i uważane za dość zdrowe, więc nie martw się, że próbujesz kilku zanim znajdziesz ten, który Ci najbardziej odpowiada. A może nawet zrezygnujesz ze słodzonego napoju gazowanego na rzecz zdrowszej alternatywy!