kobieta pije wodę ćwiczenia plaża morze woda

Mimo że woda gazowana istnieje od dziesięcioleci, w ciągu ostatnich kilku lat zyskała na popularności. Statystyki pokazują, że sprzedaż wody gazowanej przekroczyła 6 miliardów dolarów w 2016 roku, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do 2,6 miliarda dolarów sprzedanych w 2011 roku.

Woda gazowana to woda, do której producenci dodają dwutlenek węgla. Picie wody gazowanej zapewnia takie same doznania jak picie napoju gazowanego bez dodatkowych kalorii i cukru. Większość producentów aromatyzuje wodę gazowaną przy użyciu naturalnych aromatów.

Choć woda gazowana zyskuje na popularności, wielu ludzi zastanawia się, czy picie tego napoju przynosi korzyści zdrowotne. Na szczęście mamy tu pełne omówienie korzyści płynących z picia wody gazowanej.

Lepsze dla Ciebie niż napoje gazowane

Woda gazowana może być lepsza dla ciebie niż picie napojów gazowanych z kilku powodów. Przede wszystkim woda gazowana nie zawiera kalorii ani cukru. Jeśli lubisz mieć odrobinę „bąbelków” w swoim napoju, woda gazowana pozwala ci to zrobić bez dodatkowych kalorii.

Co więcej, woda gazowana jest lepsza od napojów słodzonych, jeśli chodzi o wpływ na szkliwo zębów. Powszechnie panuje przekonanie, że gazowanie szkodzi szkliwu zębów, ale tak nie jest. To cukier w napojach powoduje osłabienie szkliwa zębów. Badania wykazały, że napoje gazowane są 100 razy bardziej szkodliwe dla szkliwa zębów niż woda gazowana.

Poprawa trawienia

Woda gazowana ma również korzystny wpływ na trawienie. Działa poprzez poprawę zdolności połykania. Na przykład jedno badanie wykazało, że woda gazowana stymuluje nerwy odpowiedzialne za jedzenie bardziej niż jakikolwiek inny napój. Inne badanie wykazało, że większość uczestników, którzy mieli potrzebę oczyszczenia gardła, odczuwało największą ulgę po wypiciu wody gazowanej.

Ponadto woda gazowana może mieć pozytywny wpływ na wypróżnienia, zwłaszcza u osób cierpiących na zaparcia. Badacze są również zdania, że woda gazowana może zmniejszyć nasilenie innych objawów niestrawności, takich jak ból żołądka.

Utrata wagi

Najważniejszą korzyścią zdrowotną płynącą z picia wody gazowanej jest fakt, że może pomóc w utracie wagi. Dzieje się tak dlatego, że napój ten może sprawić, że będziesz czuć się bardziej syty niż przy picia zwykłej wody. Ponadto, badania wskazują, że woda gazowana powoduje, że jedzenie pozostaje w żołądku dłużej, co pomaga w osiągnięciu uczucia sytości.

Im bardziej syty się czujesz, tym mniej będziesz mieć ochotę jeść. Woda gazowana stanowi zatem „puste kalorie”, które zmniejszą twoje pragnienie jedzenia. Poprzez spożywanie mniejszych ilości jedzenia, szybciej zrzucisz zbędne kilogramy.

Brak fosforu

Jednym z głównych składników w napojach gazowanych jest fosfor. Niestety, naukowcy uważają, że fosfor jest jednym z czynników bezpośrednio odpowiedzialnych za pogorszenie zdrowia kości. Przez pewien czas badacze zastanawiali się jednak, czy to gazowanie napojów prowadzi do osłabienia gęstości kości. Teraz wiadomo, że jest to nieprawda. Woda gazowana nie ma żadnego wpływu na zdrowie kości.

Wręcz istnieje przypuszczenie, że woda gazowana może poprawić zdrowie kości. Jedno badanie wykazało, że picie wody gazowanej prowadzi do lepszego zatrzymywania wody niż picie wody z minerałami. Inne badanie przeprowadzone na zwierzętach wykazało, że woda gazowana zwiększa wytrzymałość kości bardziej niż woda z kranu.

Potencjalne poprawienie zdrowia serca

Jednym z innych potencjalnych korzyści płynących z picia wody gazowanej jest poprawa zdrowia serca. Pierwsze badania wydają się obiecujące, a jedno z nich mierzyło wpływ wody gazowanej na poziom cholesterolu. Badanie to wykazało, że picie wody gazowanej prowadzi do zwiększenia poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. Stwierdzono również, że woda zmniejsza:

  • „Zły” cholesterol LDL
  • Poziom cukru we krwi
  • Wskaźniki stanu zapalnego

Bądź nawodniony przez cały dzień

To może wydawać się dość oczywiste, ale warto o tym wspomnieć. Picie wody gazowanej może pomóc utrzymać nawodnienie przez cały dzień. Wiele osób uważa, że woda gazowana smakuje lepiej i jest łatwiejsza do picia niż zwykła woda z kranu lub źródlana. Jednak woda gazowana ma takie same korzyści dla zdrowia jak woda źródlana, ponieważ utrzymuje nawodnienie organizmu. Picie wody gazowanej zwiększa szanse na utrzymanie nawodnienia przez cały dzień.

Biorąc pod uwagę, że ludzkie ciało składa się w 60% z wody, ważne jest, aby przez cały dzień utrzymywać odpowiednie nawodnienie. Większość ekspertów zaleca picie co najmniej 2L i wody dziennie, choć picie nieco więcej również jest w porządku.

Dobre nawodnienie pozwala osiągnąć najlepsze wyniki zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Bycie dobrze nawodnionym może zmniejszyć stres oksydacyjny występujący podczas treningu. Nawet minimalne odwodnienie może wpływać na koncentrację i nastrój. Odwodnienie może również zwiększać skłonność do występowania bólów głowy. Picie wody gazowanej może pomóc temu zapobiec. Nawet niewielka odwodnienie może wpływać na koncentrację i nastrój. Odwodnienie może również zwiększać skłonność do bólów głowy. Picie wody gazowanej może pomóc temu zapobiec.