woda gazowana w szklance zielone tło natura ekologia

Napój gazowany. Na pewno słyszałeś to słowo wiele razy i być może znasz różne formy, w jakich się pojawia. Ale czy naprawdę wiesz, czym są napoje gazowane? Czym tak naprawdę są?

Napoje gazowane i inne gazowane napoje zazwyczaj zawierają wodę gazowaną (wodę z rozpuszczonym dwutlenkiem węgla), jakiegoś słodzika oraz naturalne lub sztuczne aromaty.

Woda gazowana zawiera więcej dwutlenku węgla niż płaska woda, co pozwala nam cieszyć się bąbelkowym uczuciem, bez konieczności spożywania cukru, jak w przypadku picia napojów gazowanych.

Dlaczego więc mamy mrowienie na języku, gdy pijemy gazowane napoje?

Co powoduje gazowanie napojów?

Dwutlenek węgla jest bezbarwny i bezsmakowy. Sam w sobie nie ma niczego szczególnego. Z drugiej strony, to kwas węglowy powstający podczas procesu gazowania jest tym, co tworzy tę przyjemną musującą strukturę, którą tak bardzo lubimy, oraz to mrowienie. Im zimniejszy napój i im lepiej jest zamknięty, tym bardziej będzie musujący. Woda może przyjąć około 8 gramów dwutlenku węgla na litr. Jeśli jest nadmiar dwutlenku węgla, pozostanie w wodzie, dopóki nie zostanie uwolnione ciśnienie, dwutlenek węgla ucieknie, a napój straci swoją musującą właściwość.

Gazowanie może również występować naturalnie. Dotyczy to naturalnie gazowanej wody mineralnej, która absorbuje dwutlenek węgla z ziemi. Gazowanie może być również sztuczne, podczas procesu, w którym dwutlenek węgla jest pompowany do napoju pod wysokim ciśnieniem. Następnie pojemnik jest zamykany, aby zachować gazowanie.

Skąd się wzięły napoje gazowane?

Proces gazowania został wynaleziony przez Josepha Priestleya w Anglii w 1767 roku. Jednak proces ten nie został skomercjalizowany do czasu, gdy w 1786 roku Jacob Schweppes w Szwajcarii rozpoczął produkcję napojów gazowanych.

Po raz pierwszy napoje gazowane były butelkowane do sprzedaży w 1835 roku, a to również wtedy ludzie zaczęli dodawać aromaty do swoich napojów gazowanych. Od tego momentu napoje gazowane z aromatami stały się stałym elementem kultury zachodniej i wyborem wielu konsumentów.

Początkowo napoje gazowane przechowywane były tylko w butelkach, ponieważ utrzymanie dwutlenku węgla w puszkach bez pękających spoin okazało się wyzwaniem. Dziś napoje gazowane można znaleźć zarówno w butelkach, jak i puszkach, a coraz więcej osób decyduje się na gazowanie napojów, próbując jednocześnie ograniczyć spożycie napojów słodzonych cukrem.

Czy napoje gazowane są szkodliwe dla zdrowia?

Każdy z nas ma swoje ulubione napoje gazowane. Niektórzy wolą sodę, inni sięgają po wodę toniczną, a nawet szampana – wszystkie z nich są musujące i mogą być satysfakcjonujące na swój sposób. Wiele odmian wody gazowanej stanowi zdrowszą opcję nawadniania, ponieważ zawierają mniej kalorii i słodzików niż napoje słodzone.

Jednak dwutlenek węgla zawarty w tych napojach gazowanych nadal może powodować wzdęcia i uczucie pełności u niektórych osób. Jeśli więc cierpisz na problemy żołądkowe po spożyciu zbyt wielu napojów gazowanych, może nadszedł czas, aby ograniczyć ich ilość lub wybrać inną formę zdrowego nawadniania. Pamiętaj, że pijesz musujący napój, który uwalnia dwutlenek węgla w normalnych warunkach atmosferycznych.

Spinel Soda – zdrowe i przyjemne gazowanie

Jeśli chcesz ograniczyć spożycie słodzonych lub sztucznie słodzonych i aromatyzowanych napojów gazowanych, możesz łatwo zamienić zwykłą wodę w musujące arcydzieło za pomocą Spinel Soda.

Możesz w kilka sekund wprowadzić te mrowiące bąbelki do wody i dodać ulubione smaki, aby stworzyć swój własny musujący napój. W ten sposób masz kontrolę nad tym, co znajduje się w twojej wodzie gazowanej i możesz uniknąć zbyt słodkich napojów, które nie są dobre dla zdrowia.

Więc zanim zrezygnujesz na zawsze z napojów gazowanych, zobacz, co Spinel Soda może zrobić, abyś mógł cieszyć się smacznymi napojami gazowanymi w sposób zabawny, świeży, wygodny i zdrowy.